AISM-1210-101K-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AISM-1210-101K-T
Manufacturer
Abracon
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 40MA 10 OHM SMD
Manufacturer :
Abracon
Product Category :
Fixed Inductors
Product Type :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
10MHz
Composition :
Wirewound
Terminal Shape :
J BEND
Depth :
2.7mm
Core Type :
Wirewound
Self Resonant Frequency :
7 MHz
Inductance :
100μH
Max DC Current :
40mA
Type :
Molded
Product Length :
3.5
Supplier Device Package :
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Termination :
SMD/SMT
Q Factor :
20
Case Code (Imperial) :
Ratings :
Current - Saturation :
DC Resistance (DCR) :
10Ohm Max
Mounting Style :
PCB Mount
Test Frequency :
796kHz
Product :
RF Inductors
Width :
2.5 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.094 2.40mm
Packing Method :
TR
Current - Saturation (Isat) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Height :
2.2mm
Q @ Freq :
20 @ 796kHz
Product Width :
2.7 mm
Length :
3.2 mm
Series :
AISM-1210
RoHS :
Details
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);
Termination Style :
SMD/SMT
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Product Category :
RF Inductors - SMD
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Current Rating :
40mA
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Height - Seated (Max) :
0.094 (2.40mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
796kHz
Product Status :
Active
Material - Core :
Ferrite
Current Rating (Amps) :
40 mA
Tolerance :
±10%
Inductance Tolerance :
10
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Shielding :
No
Datasheets
AISM-1210-101K-T
Abracon AISM-1210-101K-T
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD