AIBC2-24-28SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIBC2-24-28SS
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 24P SOLDER CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Cable Opening :
1.390 (35.30mm)
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
24
Number of Contacts :
24
Insert Material :
Neoprene
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Contact Plating :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Solder Cup
Body Plating :
Cadmium
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Olive Drab
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Silver
Gender :
Receptacle
Applications :
Automotive, Industrial, Marine, Military
Series :
AIBC, MIL-5015 Derivative
Datasheets
AIBC2-24-28SS
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
AIBC2-24-28SS Overview
AIBC2-24-28SS Features
AIBC, MIL-5015 Derivative series
AIBC2-24-28SS Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIBC2-24-28SS Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER