AIB7-24-28SC-B30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIB7-24-28SC-B30
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Automotive, Industrial, Marine, Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Published :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Unshielded
Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Insert Material :
Neoprene
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
AIB, MIL-5015 Derivative
Number of Contacts :
24
Datasheets
AIB7-24-28SC-B30
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
AIB7-24-28SC-B30 Overview
AIB7-24-28SC-B30 Features
AIB, MIL-5015 Derivative series
AIB7-24-28SC-B30 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIB7-24-28SC-B30 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER