AIB6U32-25SC
Mfr.Part #
AIB6U32-25SC
Description
CONN PLUG FMALE 25P SILVER CRIMP
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Silver
Reverse Bayonet Lock
Published :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
25
Contact Finish - Mating :
Silver
Termination :
Crimp
Feature :
Backshell, Coupling Nut
Number of Positions :
25
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Gender :
Male
Datasheets
AIB6U32-25SC
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 25 Positions Crimp Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
AIB6U32-25SC Overview
AIB6U32-25SC Features
AIB, MIL-5015 Derivative series
AIB6U32-25SC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIB6U32-25SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER