AIB6TA22-16PC
Mfr.Part #
AIB6TA22-16PC
Description
CONN PLUG MALE 9POS SILVER CRIMP
Stock
153
In Stock :
153
Number of Positions :
9
Number of Pins :
16
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
22-16
Reverse Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Silver
Datasheets
AIB6TA22-16PC
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line), Right Angle 9 Positions Crimp Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
AIB6TA22-16PC Overview
You get it in Plug, Male Pins packaging.Mounting type Free Hanging (In-Line), Right Angle is selected for the device.Packaged in a Bulk case.A member of the AIB, MIL-5015 Derivative Series.A 16 pin is located on the device.This feature renders it more powerful in a number of ways because of its Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut feature.Device runs in -55°C~125°C operating temperature.
AIB6TA22-16PC Features
AIB, MIL-5015 Derivative series
AIB6TA22-16PC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIB6TA22-16PC Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER