AIB6LC32-25PS
Mfr.Part #
AIB6LC32-25PS
Description
CONN PLUG MALE 25P SOLDER CUP
Termination :
Solder Cup
Contact Finish - Mating :
Silver
AIB, MIL-5015 Derivative
Number of Pins :
12
Shielding :
Unshielded
Feature :
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
25
Datasheets
AIB6LC32-25PS
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 25 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
AIB6LC32-25PS Overview
AIB6LC32-25PS Features
AIB, MIL-5015 Derivative series
AIB6LC32-25PS Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIB6LC32-25PS Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER