AIB6G24-28PC-B30C14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIB6G24-28PC-B30C14
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN PLUG MALE 24POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Male
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
24
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Insert Material :
Neoprene
Shielding :
Unshielded
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Series :
AIB, MIL-5015 Derivative
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Published :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Coupling Nut, Heat Shrink Adapter
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Contacts :
24
Applications :
Automotive, Industrial, Marine, Military
Datasheets
AIB6G24-28PC-B30C14
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
AIB6G24-28PC-B30C14 Overview
AIB6G24-28PC-B30C14 Features
AIB, MIL-5015 Derivative series
AIB6G24-28PC-B30C14 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIB6G24-28PC-B30C14 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER