AIB30USHST4-32-8SS
Mfr.Part #
AIB30USHST4-32-8SS
Description
CONN RCPT FMALE 30P SOLDER CUP
Stock
25
In Stock :
25
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Size - Insert :
32-8
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Automotive, Industrial, Marine, Military
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
Contact Finish - Mating :
Silver
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
30
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Backshell, Heat Shrink, Shielding Device
Datasheets
AIB30USHST4-32-8SS
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 30 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
AIB30USHST4-32-8SS Overview
AIB30USHST4-32-8SS Features
AIB, MIL-5015 Derivative series
AIB30USHST4-32-8SS Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIB30USHST4-32-8SS Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER