AIB30G24-28PC-B30
Mfr.Part #
AIB30G24-28PC-B30
Description
CONN RCPT MALE 24POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Number of Pins :
16
Contact Finish - Mating :
Gold
Feature :
Heat Shrink Adapter
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
24
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Termination :
Crimp
COPPER ALLOY
Datasheets
AIB30G24-28PC-B30
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
AIB30G24-28PC-B30 Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the AIB, MIL-5015 Derivative Series, it can be found in this category.It has 16 pins.With its Heat Shrink Adapter feature, it is more powerful in many ways.The device is operating at -55°C~125°C Operating Temperature.
AIB30G24-28PC-B30 Features
AIB, MIL-5015 Derivative series
AIB30G24-28PC-B30 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIB30G24-28PC-B30 Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER