AIB30-32-31PWC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIB30-32-31PWC
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT MALE 31P SILVER CRIMP
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Unshielded
Color :
Olive Drab
Orientation :
W
Series :
AIB, MIL-5015 Derivative
Applications :
Automotive, Industrial, Marine, Military
Number of Pins :
16
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
32-31
Insert Material :
Neoprene
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Silver
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
31
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
AIB30-32-31PWC
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 31 Positions Crimp Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk W Reverse Bayonet Lock
AIB30-32-31PWC Overview
AIB30-32-31PWC Features
AIB, MIL-5015 Derivative series
AIB30-32-31PWC Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIB30-32-31PWC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER