AIB1LC32-25SS-B30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AIB1LC32-25SS-B30
Manufacturer
Amphenol Industrial
Description
CONN RCPT FMALE 25P SOLDER CUP
Manufacturer :
Amphenol Industrial
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Backshell, Cable Clamp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
25
Backshell Material, Plating :
Aluminum Alloy, Olive Drab Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Neoprene
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Bulk
Applications :
Automotive, Industrial, Marine, Military
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Chromate over Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
AIB, MIL-5015 Derivative
Datasheets
AIB1LC32-25SS-B30
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 25 Positions Solder Cup Gold Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock
AIB1LC32-25SS-B30 Overview
AIB1LC32-25SS-B30 Features
AIB, MIL-5015 Derivative series
AIB1LC32-25SS-B30 Applications
There are a lot of Amphenol Industrial Operations
AIB1LC32-25SS-B30 Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER