AGLP030V2-CSG201
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AGLP030V2-CSG201
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
201-VFBGA, CSBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 120 I/O 201CSP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Length :
8mm
Number of I/O :
120
Min Operating Temperature :
0°C
Factory Lead Time :
2 Weeks
Supplier Device Package :
201-CSP (8x8)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Supply :
1.14V~1.575V
Number of Gates :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Voltage :
1.5V
Max Operating Temperature :
70°C
Number of Registers :
792
Number of Logic Elements/Cells :
792
Width :
8mm
Max Frequency :
892.86MHz
Max Supply Voltage :
1.575V
Published :
Packaging :
Tray
Min Supply Voltage :
1.14V
Package / Case :
201-VFBGA, CSBGA
Base Part Number :
AGLP030
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
IGLOO PLUS
Number of Logic Blocks (LABs) :
256
Number of Pins :
201
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
0°C~85°C TJ
Height :
660μm
Datasheets
AGLP030V2-CSG201
1.5V V FPGAs IGLOO PLUS Series 201-VFBGA, CSBGA
AGLP030V2-CSG201 Overview
In the 201-VFBGA, CSBGA package, you will find fpga chips. The device has 120 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 792 logic elements/cells. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 1.14V~1.575V-volt supply voltage required for the device to operate. The IGLOO PLUS Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. You can find related parts by using the part number AGLP030, which is its base part number. In order to make it work, 201 pins have been designed. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.5V. As a result of the design of this module, the maximum operating temperature reaches 70°C. There should be a temperature difference between 0°C and the operating temperature. There are 30000 gates in its basic building block. A basic building block of this system consists of 256 logic blocks (LABs). Fpga semiconductor is important to note that the data is stored and transferred in 792 different registers. Fpga semiconductor can accept a maximum voltage of 1.575V volts as a supply voltage. A minimal supply voltage of 1.14V is required for it to operate. It is possible to achieve a speed of up to 892.86MHz with this FPGA. Its supplier package is called 201-CSP (8x8).
AGLP030V2-CSG201 Features
120 I/Os
201 LABs/CLBs
70°C gates