AG5J2R2E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AG5J2R2E
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.2 OHM 5% 5W AXIAL
Stock
35
In Stock :
35
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Series :
Ag
Working Voltage :
460 V
Lead Length :
38.1 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Rated Power Dissipation (P) :
5 W
Supplier Device Package :
Axial
Surface Mount :
No
Ohmite Mfg Co
Failure Rate :
Terminal Shape :
Wire
Composition :
Terminal Finish :
Copper/Nickel (Cu/Ni)
Package :
Bulk
Size / Dimension :
0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)
Technology :
Wire Wound
Lead Diameter :
0.812 mm
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Product Status :
Active
Construction :
Welded
Subcategory :
Fixed Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package / Case :
Resistance :
2.2 Ohms
Operating Temperature :
Package Length :
23.8 mm
Rated Temperature :
25 °C
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
5W
Features :
Non-Magnetic
Height - Seated (Max) :
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Datasheets
AG5J2R2E
FIXED RESISTOR, 2.2 Ohms, 5W, -,