AG12NF5R1E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AG12NF5R1E
Manufacturer
Ohmite
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.1 OHM 1% 12W AXIAL
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Ohmite
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
12W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
Axial
Package :
Bulk
Failure Rate :
Composition :
Size / Dimension :
0.311" Dia x 1.752" L (7.90mm x 44.50mm)
Series :
Ag
Features :
Non-Inductive, Non-Magnetic
Resistance :
5.1 Ohms
Operating Temperature :
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Product Status :
Active
Datasheets
AG12NF5R1E
5.1 Ohms, 12W, -,