AFS1500-2FG676I
Mfr.Part #
AFS1500-2FG676I
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
676-BGA
Description
IC FPGA 252 I/O 676FBGA
Manufacturer :
Microchip Technology
Number of I/O :
252
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Width :
27mm
Operating Supply Voltage :
1.5V
Height :
1.73mm
Terminal Form :
Ball
Supply Voltage :
1.5V
Number of Gates :
RAM Size :
33.8kB
Package / Case :
676-BGA
Length :
27mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Number of Pins :
676
JESD-609 Code :
e0
Number of Registers :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Series :
Fusion®
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Total RAM Bits :
Voltage - Supply :
1.425V~1.575V
Terminal Pitch :
1mm
Max Frequency :
1.47059GHz
Number of Terminations :
676
Base Part Number :
AFS1500
Speed Grade :
2
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Weight :
400.011771mg
Terminal Position :
BOTTOM
Datasheets
AFS1500-2FG676I
1.5V V FPGAs Fusion® Series 676-BGA 1mm mm 676
AFS1500-2FG676I Overview
The package that contains this software is called 676-BGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 252 I/Os for better data transfer. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.5V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.425V~1.575V battery. There are many types of FPGAs in the Fusion® series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 676 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 276480. If you are looking for related parts, you can use the base part number AFS1500 as a starting point. For the program to work properly, the RAM si33.8kBe of this FPGA module must reach 33.8kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 676 pins are used in the design. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.5V supply voltage. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 1500000 gates. In order to store and transfer data, a total of 38400 registers are used. As fast as 1.47059GHz can be reached with this FPGA.