AFD58-24-61SX
Mfr.Part #
AFD58-24-61SX
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage - Rated :
2.3kV
Current Rating :
7.5A
Published :
Shielding :
Unshielded
Number of Positions :
61
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
X
Type :
For Female Sockets
Insert Material :
Plastic
Contact Type :
Crimp
Plating :
Nickel
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum Alloy
Aluminium
Number of Contacts :
61
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Ratings :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Mount :
Flanges, Panel
Contact Plating :
Gold
Body Plating :
Electroless Nickel
Housing Color :
Silver
Datasheets
AFD58-24-61SX
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 61 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD