AFD58-24-31SX
Mfr.Part #
AFD58-24-31SX
Description
CONN RCPT FMALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
REACH SVHC :
No SVHC
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Total Number of Contacts :
31
DIN Conformance :
No
Current Rating :
13A
Empty Shell :
No
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
FEMALE
IEC Conformance :
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Voltage - Rated :
2.3kV
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
31
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Orientation :
X
Environment Resistant
Backshell Type :
Solid
Datasheets
AFD58-24-31SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 31 Positions Crimp Gold Nickel Bulk X Bayonet Lock