AFD58-24-31PY
Mfr.Part #
AFD58-24-31PY
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Current Rating :
13A
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Voltage - Rated :
2.3kV
Applications :
Aviation, Automotive, Military
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Color :
Silver
Reach Compliance Code :
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
Y
Datasheets
AFD58-24-31PY
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 31 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Y Bayonet Lock