AFD58-24-31PY-6117
Mfr.Part #
AFD58-24-31PY-6117
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
yes
Insert Material :
Plastic
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Operating Supply Voltage :
600V
Body Material :
Aluminium
Color :
Olive Drab
Current Rating :
13A
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Ingress Protection :
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
Voltage - Rated :
2.3kV
Plating :
Nickel
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
31
HTS Code :
Shell Size - Insert :
Reach Compliance Code :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Fastening Type :
Bayonet Lock
Total Number of Contacts :
31
Orientation :
Y
Body Plating :
Cadmium
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Non-RoHS Compliant
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 31 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Y Bayonet Lock