AFD58-24-31PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD58-24-31PN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
N (Normal)
Body Plating :
Electroless Nickel
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
31
Number of Positions :
31
Current Rating :
13A
REACH SVHC :
Unknown
Mixed Contacts :
No
Color :
Silver
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Filter Feature :
Mounting Feature :
Flange
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
Male
Empty Shell :
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
HTS Code :
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Termination :
Crimp
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Voltage - Rated :
2.3kV
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Nickel
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Plastic
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
AFD58-24-31PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 31 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock