AFD58-24-19SX
Mfr.Part #
AFD58-24-19SX
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Orientation :
X
Shell Material :
Aluminum
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Flange
Reach Compliance Code :
Unknown
Current Rating :
23A
Nickel
Color :
Silver
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Voltage - Rated :
2.3kV
Datasheets
AFD58-24-19SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk X Bayonet Lock