AFD58-24-19SW
Mfr.Part #
AFD58-24-19SW
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Voltage - Rated :
2.3kV
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Orientation :
W
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Contact Gender :
FEMALE
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
23A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Published :
Datasheets
AFD58-24-19SW
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk W Bayonet Lock