AFD58-24-19SN-LC
Mfr.Part #
AFD58-24-19SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Aluminium
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Voltage - Rated :
2.3kV
Shell Material :
Aluminum Alloy
Non-RoHS Compliant
Plating :
Environment Resistant
Shielding :
Unshielded
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
7.5A
FEMALE
Contact Size :
12
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Receptacle
Number of Contacts :
1 (Unlimited)
Datasheets
AFD58-24-19SN-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-24-19SN-LC Overview
AFD58-24-19SN-LC Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-24-19SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-24-19SN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT