AFD58-24-19SN
Mfr.Part #
AFD58-24-19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Voltage - Rated :
2.3kV
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Current Rating :
23A
Plastic
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Contact Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL-DTL-26482
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
AFD58-24-19SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock