AFD58-24-19PY
Mfr.Part #
AFD58-24-19PY
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
Shielding :
Unshielded
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Note :
Contacts Not Included
Published :
Number of Contacts :
19
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Body Plating :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Contact Type :
Crimp
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Positions :
19
Voltage - Rated :
2.3kV
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
12
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
Y
Aluminium
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
Nickel
Datasheets
AFD58-24-19PY
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD