AFD58-24-19PY-6233
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD58-24-19PY-6233
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Gender :
Receptacle
Contact Size :
12
Ratings :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Nickel
Number of Contacts :
19
Packaging :
Bulk
Plating :
Nickel
Contact Shape :
Circular
REACH SVHC :
Unknown
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Published :
Termination :
Crimp
Orientation :
Y
Type :
For Male Pins
Body Material :
Aluminium
Contact Gender :
Male
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shielding :
Unshielded
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Silver
Voltage - Rated :
2.3kV
Number of Positions :
19
Contact Type :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Ingress Protection :
Environment Resistant
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
AFD58-24-19PY-6233 Overview
AFD58-24-19PY-6233 Features
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD series
AFD58-24-19PY-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
AFD58-24-19PY-6233 Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT