AFD58-24-19PY-6117
Mfr.Part #
AFD58-24-19PY-6117
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
12
Shell Finish :
Cadmium
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Gender :
Male
Housing Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated :
2.3kV
Shielding :
Unshielded
Current Rating :
7.5A
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
19
Gender :
Receptacle
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Orientation :
Y
Insert Material :
Plastic
Type :
For Male Pins
Contact Shape :
Circular
Crimp
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD