AFD58-24-19PX-6117
Mfr.Part #
AFD58-24-19PX-6117
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Gender :
Male
Current Rating :
7.5A
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
REACH SVHC :
No SVHC
Shielding :
Unshielded
Type :
For Male Pins
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Gold
Contact Type :
Crimp
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
X
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum Alloy
Number of Contacts :
19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated :
2.3kV
Bulk
Shell Size - Insert :
Contact Size :
12
Number of Positions :
19
Contact Shape :
Circular
Plating :
Nickel
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD