AFD58-24-19PW
Mfr.Part #
AFD58-24-19PW
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
19
Voltage - Rated :
2.3kV
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
12
Type :
For Male Pins
Contact Gender :
Male
Connector Type :
Receptacle Housing
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Receptacle
Shell Finish :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
W
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
AFD58-24-19PW
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 19 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD