AFD58-22-55SX
Mfr.Part #
AFD58-22-55SX
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Number of Positions :
55
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Gender :
FEMALE
Voltage - Rated :
2.3kV
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Fastening Type :
Bayonet Lock
Color :
Silver
Total Number of Contacts :
55
Current Rating :
7.5A
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Body Plating :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
X
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
Flanges, Panel
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
Empty Shell :
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Plastic
Backshell Type :
Solid
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Datasheets
AFD58-22-55SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk X Bayonet Lock