AFD58-22-55SX-6139
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD58-22-55SX-6139
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Voltage - Rated :
2.3kV
Body Material :
Aluminium
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Plating :
Nickel
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Fastening Type :
Bayonet
Number of Contacts :
55
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
55
REACH SVHC :
Unknown
Shell Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel
Plating - Body :
Cadmium
Circular, Crimp, Receptacle Aluminium 55 Positions Bulk Bayonet
AFD58-22-55SX-6139 Overview
AFD58-22-55SX-6139 Features
AFD58-22-55SX-6139 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD58-22-55SX-6139 Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT