AFD58-22-55SW-6141
Mfr.Part #
AFD58-22-55SW-6141
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Bulk
Plating :
Unknown
Plating - Body :
Cadmium
Current Rating :
7.5A
Contact Gender :
FEMALE
Gender :
Receptacle
Number of Contacts :
Voltage - Rated :
2.3kV
Published :
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Fastening Type :
Bayonet
Aluminium
Circular, Crimp, Receptacle Aluminium 55 Positions Bulk Bayonet
AFD58-22-55SW-6141 Overview
AFD58-22-55SW-6141 Features
AFD58-22-55SW-6141 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD58-22-55SW-6141 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT