AFD58-22-55SN
Mfr.Part #
AFD58-22-55SN
Description
CONN RCPT FMALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Body Material :
Aluminium
Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
7.5A
Receptacle
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Number of Positions :
55
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Voltage - Rated :
2.3kV
Insert Material :
Plastic
Published :
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AFD58-22-55SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock