AFD58-22-55PY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD58-22-55PY
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size - Insert :
Voltage - Rated :
2.3kV
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Nickel
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Orientation :
Y
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
55
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Gender :
Receptacle
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Gender :
Male
Datasheets
AFD58-22-55PY
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Y Bayonet Lock