AFD58-22-55PY-6233
Mfr.Part #
AFD58-22-55PY-6233
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Fastening Type :
Bayonet
Published :
Plating - Body :
Electroless Nickel
Voltage - Rated :
2.3kV
Number of Positions :
55
Current Rating :
7.5A
Number of Contacts :
55
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Circular, Crimp, Receptacle Aluminium 55 Positions Bulk Bayonet
AFD58-22-55PY-6233 Overview
AFD58-22-55PY-6233 Features
AFD58-22-55PY-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD58-22-55PY-6233 Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT