AFD58-22-55PX
Mfr.Part #
AFD58-22-55PX
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Current Rating :
7.5A
Body Plating :
Unknown
Color :
Silver
Orientation :
X
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Bayonet Lock
Published :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Voltage - Rated :
2.3kV
Number of Positions :
55
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Body Material :
Aluminium
Mounting Feature :
Flange
Contact Gender :
Male
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Flanges, Panel
Datasheets
AFD58-22-55PX
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk X Bayonet Lock