AFD58-22-41SY
Mfr.Part #
AFD58-22-41SY
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Mount :
Flanges, Panel
Total Number of Contacts :
41
DIN Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Plastic
Orientation :
Y
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Nickel
HTS Code :
Body Plating :
Receptacle
MIL Conformance :
yes
Bulk
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating :
13A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
Aluminium
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
IEC Conformance :
41
Color :
Silver
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
AFD58-22-41SY
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Y Bayonet Lock