AFD58-22-41SX
Mfr.Part #
AFD58-22-41SX
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Plastic
Contact Gender :
FEMALE
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Voltage - Rated :
2.3kV
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Fastening Type :
Bayonet Lock
Receptacle
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
41
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
X
Color :
Silver
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Shell Finish :
Nickel
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
AFD58-22-41SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk X Bayonet Lock