AFD58-22-41SW
Mfr.Part #
AFD58-22-41SW
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Environment Resistant
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
W
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
41
Mounting Type :
Panel Mount
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Mixed Contacts :
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Automotive, Military
MIL Conformance :
yes
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Plastic
Fastening Type :
Bayonet Lock
Option :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
13A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Body Plating :
Electroless Nickel
Backshell Type :
Solid
Voltage - Rated :
2.3kV
Datasheets
AFD58-22-41SW
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk W Bayonet Lock