AFD58-22-41SN
Mfr.Part #
AFD58-22-41SN
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
HTS Code :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Number of Positions :
41
Insert Material :
Plastic
Gender :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
41
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Silver
Ingress Protection :
Environment Resistant
Voltage - Rated :
2.3kV
Option :
GENERAL PURPOSE
Unknown
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Contact Gender :
FEMALE
Orientation :
N (Normal)
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Finish :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Environment Resistant
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
13A
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
AFD58-22-41SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock