AFD58-22-41PY
Mfr.Part #
AFD58-22-41PY
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Body Plating :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
13A
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Shell Size - Insert :
Contact Gender :
Male
Published :
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
41
Voltage - Rated :
2.3kV
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Color :
Orientation :
Y
Flange
Body Material :
Aluminium
Datasheets
AFD58-22-41PY
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Y Bayonet Lock