AFD58-22-41PY-6233
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD58-22-41PY-6233
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Bayonet
Body Material :
Aluminium
Mount :
Flanges, Panel
Connector Type :
Circular, Crimp, Receptacle
Current Rating :
7.5A
Plating :
Nickel
Plating - Body :
Electroless Nickel
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Gender :
Male
Termination :
Crimp
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Shell Material :
Aluminium
Number of Contacts :
41
Published :
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
41
Circular, Crimp, Receptacle Aluminium 41 Positions Bulk Bayonet
AFD58-22-41PY-6233 Overview
AFD58-22-41PY-6233 Features
AFD58-22-41PY-6233 Applications
There are a lot of TE Connectivity / Deutsch
AFD58-22-41PY-6233 Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT