AFD58-22-41PX
Mfr.Part #
AFD58-22-41PX
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Insert Material :
Plastic
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
41
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Orientation :
X
Body Plating :
Electroless Nickel
Mount :
Flanges, Panel
Published :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Gender :
Receptacle
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
REACH SVHC :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482, POLARIZED
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mixed Contacts :
ECCN Code :
EAR99
Mounting Feature :
Flange
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
41
Current Rating :
13A
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
AFD58-22-41PX
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk X Bayonet Lock