AFD58-22-41PN
Mfr.Part #
AFD58-22-41PN
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
Voltage - Rated :
2.3kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Number of Positions :
41
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Electroless Nickel
Non-RoHS Compliant
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Contact Gender :
Male
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Current Rating :
13A
Datasheets
AFD58-22-41PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock