AFD58-22-12SN
Mfr.Part #
AFD58-22-12SN
Description
CONN RCPT FMALE 12POS GOLD CRIMP
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Crimp
Color :
Silver
Current Rating :
23A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Gender :
FEMALE
Voltage - Rated :
2.3kV
Published :
Number of Positions :
12
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Plastic
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Contact Finish - Mating :
Orientation :
N (Normal)
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Datasheets
AFD58-22-12SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock