AFD58-22-12PN
Mfr.Part #
AFD58-22-12PN
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Number of Positions :
12
Contact Size :
12
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Number of Contacts :
Orientation :
N (Normal)
Shielding :
Unshielded
Contact Type :
Flanges, Panel
Voltage - Rated :
2.3kV
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Contact Gender :
Male
Body Material :
Aluminium
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Non-RoHS Compliant
Plating :
Nickel
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
REACH SVHC :
No SVHC
Termination :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Ratings :
Environment Resistant
Published :
Datasheets
AFD58-22-12PN
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Nickel 12 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD