AFD58-22-12PN-6117
Mfr.Part #
AFD58-22-12PN-6117
Description
CONN RCPT MALE 12POS GOLD CRIMP
Bulk
Empty Shell :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Shell Size :
22
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Orientation :
Straight
Fastening Type :
Bayonet
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Plating :
Gold
MIL Conformance :
yes
Number of Contacts :
12
Radiation Hardening :
Max Operating Temperature :
200°C
Current Rating :
23A
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Backshell Type :
Solid
Min Operating Temperature :
-55°C
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-26482
Mount :
Flanges, Panel
Mixed Contacts :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
DIN Conformance :
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle
HTS Code :
Operating Supply Voltage :
600V