AFD58-20-41SY
Mfr.Part #
AFD58-20-41SY
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
7.5A
Contact Gender :
FEMALE
Number of Positions :
41
Environment Resistant
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Material :
Aluminum
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Orientation :
Y
Voltage - Rated :
2.3kV
Reach Compliance Code :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Environment Resistant
Published :
Datasheets
AFD58-20-41SY
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Y Bayonet Lock