AFD58-20-41SX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AFD58-20-41SX
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
7.5A
Orientation :
X
Voltage - Rated :
2.3kV
Contact Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Bayonet Lock
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Number of Positions :
41
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Shell Finish :
Nickel
Series :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-26482
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
AFD58-20-41SX
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk X Bayonet Lock