AFD58-20-41SN-6117
Mfr.Part #
AFD58-20-41SN-6117
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Current Rating :
7.5A
Crimp
Contact Type :
MIL-DTL-26482 G Series II, AFD
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Shielding :
Unshielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Contact Shape :
Circular
Voltage - Rated :
2.3kV
Number of Positions :
41
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Contact Plating :
Gold
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Cadmium 41 Positions Bulk Bayonet Lock Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-26482 G Series II, AFD